
22.02.26, kl. 16:00
Avslutningsrituale med Lucy & Lucky
Josephine Kylén Collins og Lærke Grøntved inviterer til renselse og forløsning i en forstoppet tid. Forandringer kan være smertefulle, men de er en del av livet. Så hvorfor ikke gjøre det gøy?

Josephine Kylén Collins og Lærke Grøntved inviterer til renselse og forløsning i en forstoppet tid. Forandringer kan være smertefulle, men de er en del av livet. Så hvorfor ikke gjøre det gøy?
Lucy & Lucky er to sertifiserte manifestasjonsarbeidere som ikke er redde for dine følelsers skog: de holder deg i hånden og fører deg dypere inn i den. "Verden trenger vores fuktige, mørke og obskure skoger for å forandre seg til något bedre. Det blir messy og magisk. Og du er invitert <3"
Josephine Kylén Collins er scenekunstner og dragking basert i Oslo, utdannet fra Akademi For Scenekunst i Fredrikstad. Hun arbeider med egne grupper som dragkinggruppen Gutta, dragkingbandet Deathman og humorduoen Lucy & Lucky. Og med andre som Lisa Lie, Henriette Pedersen, Olof Runsten, Lene Berg, Marin Håskjold, Mariken Halle, Nikolaj Lie Kaas. Josephine jobber med et intresse i å forstyrre normer og synliggjøre maktstrukturer gjennem stereotopier, fantasier, magi og transformasjon.
Lærke Grøntved er en scenekunstner og dragking basert i Oslo, utdannet fra Akademi For Scenekunst i Fredrikstad og fra KHiO. Hun har bl.a dragkinggruppen Gutta og humorduoen Lucy & Lucky. Hun har arbejdet med bl.a. Henriette Pedersen, Lisa Lie Mariken Halle, Marin Håskjold, Cocorosie. Prosjektene og forskningen hennes er ofte basert på hennes interesse for kjønn, begjær, den kollektive hjernen og utopisk tenkning.
Ritualet vil foregå i Vindussalen i 1. etasje som kun er tilgjengelig via trapper fra gateplan. Kunstnerforbundet er ikke universelt utformet, men vi arbeider med et langsiktig prosjekt for å bedre tilgangen til bygget. Ta gjerne kontakt dersom du har spørsmål om tilrettelagt besøk eller tilgjengelighet.
Arrangementet er gratis og åpent for alle.
Arrangementet er en del av Christa Barlinn Korvald og Marin Håskjolds utstilling Butch Don't Cry 3 (æ har en dal som veit at folk vil våkne og et leirbål mens vinden snart vil snu). En utstilling om skeive utopier, myke lengsler, trær, leirbål og frykt for fascisme. I Vindussalen og Kabinettet vises bilder, tegninger, installasjoner, video og kollasjer som forteller om den skeive bevegelsen i medvind, motvind, storm og blest. Samtidig drømmer kunstnerne seg fram til en utopi, en lesbisk dal, en skeiv skog, varme, håp og drømmer om at vinden ifra høyre snart vil snu. Utstillingstittelen er en hyllest til Kjærlighetsvisa av Halvdan Sivertsen, en viktig ledestjerne i arbeidet med utstillingen.
Gjennom hele utstillingsperioden er publikum invitert inn til å delta på arrangementer og samtaler om utopisk tenkning, håp og motstand. Les mer om utstillingen og programmet her.