Utstillingsåpning
22.05.25, kl. 18:00

Juniutstillingen 2025 åpner: «Her i vår nødvendighet»

Vi ønsker velkommen til åpning av Juniutstillingen «Her i vår nødvendighet» torsdag 22. mai kl. 18.00–20.00.

Kunstnere: Freja Burgess, Sigrid Espelien, Jad El Khoury, Torbjørn Kvasbø, Erlend Leirdal, Konrad Mehus, Unn Sønju, Kjell Varvin, Camilla Edström Ödemark og Ella Aandal.

Kunsthåndverk har vært en sentral del av Kunstnerforbundets virksomhet helt siden arkitekt Arnstein Arneberg i 1911 arrangerte en utstilling med anvendt kunst – starten på en ubrutt tradisjon for å vise og formidle dette feltet. Kunstnerforbundets grunnleggere så kunsthåndverk som en disiplin med stor egenverdi, i skjæringspunktet mellom kultur, skikk og avantgarde, og de beveget seg uanstrengt mellom billedkunst og kunsthåndverk. Juniutstillingen 2025 retter blikket mot denne vitale arven og utforsker materialenes evne til å utfolde seg i romlige og prosessuelle hendelsesforløp.

Utstillingens tittel, Her i vår nødvendighet, antyder fundamentale forbindelser som kommer til syne allerede idet et skapende arbeid tar til. På samme måte som det alltid har eksistert en uatskillelig relasjon mellom våre fysiske omgivelser, håndverket og dets kulturelle kontekst, finnes det også et nært og dynamisk samspill mellom kunstneren, det levde liv og materialet som tas i bruk.

Juniutstillingen 2025 er Kunstnerforbundets bidrag til NK50, Norske Kunsthåndverkeres 50-årsjubileum.

Utstillingen åpner 22. mai, og varer til 29. juni 2025.

Les mer om utstillingen her.

Bilde øverst: Fra Torbjørn Kvasbøs verksted. Foto: Torbjørn Kvasbø

Freja Burgess, Harrytur, 2023

Sigrid Espelien, Jording med (blå)leire

Jad El Khoury

Torbjørn Kvasbø, Red Form with Body, 2003.

Foto: Dannevig

Erlend Leirdal

Konrad Mehus, Horsey knife

Foto: Thomas Tveter/Kunstnerforbundet

Unn Sønju, Grøft

Foto: Ingunn Svanes Almedal

Ella Aandal

Motta nyhetsbrev

Nyhetsbrevet sendes ut i forkant av utstillinger, samt ved kunstnersamtaler og andre viktige hendelser.

Personvern