det som fester seg

Gitte Magnus
det som fester seg
Overlyssalen

I utstillingen det som fester seg tar Gitte Magnus utgangspunkt i et konkret funn som åpner mot et langt kunstnerisk tidsrom. Høsten 2019 kom hun over en silke­trykk­ramme laget av hennes tidligere lærer, tekstil­kunstneren Turid Holter. Rammen, med sommer­fugl­mønsteret Sverm fra 1972, ble opprinnelig utviklet for industri­produksjon ved PLUS i Fredrikstad.

I møte med silke­trykk­rammen valgte Magnus ikke å bevare det opp­rinnelige uttrykket, men å utfordre det. Ved gjentatte overtrykk, for­skyv­ninger, etsning og lag på lag med bearbeiding bryter hun mønsteret gradvis ned.

Jeg liker tanken på at mine tekstile flak rommer et langt tidsforløp som strekker seg fra 1968 og fram til i dag. Samtidig har jeg ønsket å utfordre og dekonstruere det som var. Jeg har villet løsrive uttrykket fra fortiden og gi det en åpenhet og en samtidig kunstnerisk aktualitet. Jeg har villet destruere “Sverm”, fjerne mer og mer av mønsterets opprinnelige uttrykk. Det har vært essensielt å få inn mine egne påstander og uttrykk.

Et kjennetegn ved Magnus’ praksis er hennes åpne og under­søkende tilnærming til materialer og teknikker. Hun arbeider uten metodiske hierarkier: å rive er like gyldig som å klippe, og ujevne kanter kan være like uttrykksfulle som presise avslutninger. Selv silke, et materiale forbundet med skjønnhet og høy verdi, ut­settes for etsende kjemikalier og røff be­handling. For Magnus innebærer heller ikke hånd­trykk og digital bearbeiding noen mot­setning. Gjennom digitale prosesser aktiveres arkiv­materiale på nye måter, der eldre skisser og fragmenter av tidligere arbeider inngår i nye sammen­stillinger.

Gitte Magnus (f. 1949) har siden slutten av 1960-tallet vært en sentral aktør i utviklingen av et åpent og eksperi­mentelt fagmiljø for stoff­trykk i Norge. Hun er utdannet i tekstil ved Statens håndverk- og kunst­industri­skole i Oslo (1968–1974), med ett år som hospitant i Wien. Magnus har hatt en rekke separat­utstillinger ved aktuelle gallerier og museer og deltatt i flere større gruppe­utstillinger, deriblant Norske tekstil­kunstneres 40-års­jubileums­mønstring Ode til en vaskeklut, hymne til en tiger (Kunst­ner­forbundet, 2017, og Kunsthall Stav­anger, 2018). Arbeidene hennes er innkjøpt av blant annet Nasjonal­museet, Nordenfjeldske Kunst­industri­museum og KODE. Hun var professor og leder for tekstil­utdanningen ved Kunst­høg­skolen i Bergen i 1998–2005.

I tillegg til en omfattende kunstnerisk praksis har Magnus hele tiden vært aktiv i fagpolitisk arbeid. Hun har atelier på Dikemark i Asker.

Til utstillingen publiseres en katalog med tekster av kunstneren, Ole Robert Sunde og Jorunn Veiteberg.

Utstillingen har mottatt støtte fra Kulturrådet, Billed­kunstnernes Veder­lags­fond (BKV) og Bildende Kunst­neres Hjelpe­fond (BKH).

Motta nyhetsbrev

Nyhetsbrevet sendes ut i forkant av utstillinger, samt ved kunstnersamtaler og andre viktige hendelser.

Personvern